Δευτέρα, 6 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΝίκη Αμαρουσίου – Δάφνη 78-71

Νίκη Αμαρουσίου – Δάφνη 78-71

Η Νίκη Αμαρουσίου ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή επί της Δάφνης στο κλειστό της Κοκκινιάς κι επικράτησε με σκορ 78-71 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών!

Η ομάδα μας επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στα θετικά αποτελέσματα, μολονότι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 44-56.

Η Νίκη δεν τα παράτησε και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, πέτυχε 34 πόντους στην τέταρτη περίοδο και κατέκτησε το δεύτερο εφετινό ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Φανούρης Τασιόπουλος ήταν εκείνος που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για την ομάδα μας, σκοράροντας τους 21 από τους 23 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 6 τρίποντα!

Πλέον η Νίκη έχει μπροστά της την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη (11/11, 21:30).

Διαιτητές: Γιακείμη, Χρηστίδης, Αντωνιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-37, 44-56, 78-71.
Νίκη Αμαρουσίου (Νικητόπουλος – Αβραμίδης): Ζέρβας 2, Γεωργακόπουλος 14 (1), Κοντογιάννης, Κυπριτζόγλου 14, Πρόφκα 2, Τσέκενης Γ. 7 (1), Φρίμας 4 (1), Τσέκενης Α., Βισνιέφσκι 12, Μαυρίας, Τσιάτσιος, Τασιόπουλος 23 (6).
Δάφνη (Λιόγας): Φύκας, Διαμαντής, Τζατζάς, Γκόλιας 2, Καρυστινός 11 (3), Φωτίου 20 (2), Ματζούρος 1, Πασσάς 6 (2), Αναγνώστου 17, Μανσαράι 8, Φουστέρης 6.