Τρίτη, 30 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΠρωτιές και επιτυχίες! - ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Πρωτιές και επιτυχίες! – ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Νικητές στον 17ο Μαραθώνιο της Μεσσήνης που διοργανώθηκε από τον Δήμο Μεσσήνης και υπό την αιγίδα της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Πελοποννήσου την Κυριακή 7 Απριλίου αναδείχτηκαν οι αθλητές  του Γ.Σ. Αμαρουσίου Κώστας Γαλανόπουλος και  Ιουλία Παναγιωτοπούλου.

Ο Κώστας Γαλανόπουλος κατέλαβε την 1η θέση στην γενική κατάταξη με την πολύ καλή επίδοση 2.30.46 που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ, πολύ κοντά στο ρεκόρ της διοργάνωσης που είναι 2.29.16 από το 2022.

Στην κατηγορία των γυναικών η Ιουλία Παναγιωτοπούλου κέρδισε την 1η θέση με νέο ατομικό ρεκόρ 2.50.57 που αποτελεί ταυτόχρονα και νέο ρεκόρ διαδρομής που κατείχε η ίδια από την περσινή διοργάνωση.

Επίσης ο Χρήστος Πουρναράς κατέλαβε την 6η θέση με επίδοση 2.50.24 και ο Γιώργος Κουτσιανάς την 11η θέση με 2.56.46.

Την πρώτη θέση στον 8ο Ημιμαραθώνιο Βόλου που έγινε την Κυριακή 7 Απριλίου κατέλαβε ο αθλητής του Γ.Σ. Αμαρουσίου Νικολακόπουλος Γιάννης με επίδοση 1.16.32

Σε αγώνα δρόμου 7000μ. σε ανώμαλο έδαφος, που διοργάνωσε το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης στην Κομοτηνή την Κυριακή 7 Απριλίου αγωνίστηκε η αθλήτρια του Γ.Σ. Αμαρουσίου Μαρίνα Τσεκούρα και κατέλαβε την θέση στην κατηγορία των γυναικών με επίδοση 33.01.