Παρασκευή, 26 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΟι νέοι ήταν ωραίοι και οδήγησαν την Μπαρτσελόνα στη νίκη

Οι νέοι ήταν ωραίοι και οδήγησαν την Μπαρτσελόνα στη νίκη

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις επιτυχίες και με το 3-2 επί της Έλτσε στο «Καμπ Νόου» (έχει και ματς λιγότερο) πλησίασε στο -3 τηυν τέταρτη θέση, που επί του παρόντος κατέχει η Ράγιο Βαγεκάνο.

Με δύο 20χρονους (Γκαρσία και Εζαλζουλί), έναν 17χρονο (Γκάβι), δύο 22χρονους (Γιούτγκλα, Αραούχο) και δύο 24χρονους (Ντε Γιονγκ και Ντεμπελέ) παρέταξε τους Καταλανούς ο Τσάβι.

Στη συνέχεια έβαλε στο ματς και τους Νίκο (19 ετών) και Πουτς (22) κι αυτή την φορά η «ανανεωμένη» Μπάρτσα έστω και δύσκολα επιβλήθηκε της Έλτσε των δύο σερί ηττών.

Τα δύο γκολ των «μπλαουγκράνα» σημείωσαν οι Γκάβι και Νίκο, ενώ το 2-0 είχε κάνει ο Γιούτγκλα, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη να ισοφαρίσουν.

Ο Νίκο, όμως, αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τους Καταλανούς, καθώς μετά από ασίστ του Γκάβι σημείωσε το νικητήριο τέρμα.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 1-3 (32΄ Ισακ – 38΄,69΄ Μορένο, 90΄+6 Τσουκγουέζε)
  • Μπαρτσελόνα-Έλτσε 3-2 (16΄ Γιούτγκλα, 19΄ Γκάβι, 85΄ Νίκο – 62΄ Τέτε Μορέντε, 63΄ Μίγια)