Παρασκευή, 19 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικά«Λύτρωσε» την Ντόρτμουντ ο Χάαλαντ

«Λύτρωσε» την Ντόρτμουντ ο Χάαλαντ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ αποδείχθηκε ο «άνθρωπος της τελευταίας στιγμής» για την Ντόρτμουντ.

Ο Νορβηγός στράικερ «λύτρωσε» τους Βεστφαλούς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και με το γκολ που πέτυχε χρισε στην ομάδα του τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Χοφενχάιμ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρέινα στο 49ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να απαντούν άμεσα και να ισοφαρίζουν στο 61΄ με τον Μπαουγκάρτνερ.

Η Ντόρτμουντ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 69΄ με τον Μπέλινγχαμ, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 2-2 στο 90΄ με τον Νταμπούρ.

Την τελευταία λέξη στο ματς, όμως, είπε ο Χάαλαντ, ο οποίος «έγραψε» το 3-2 στο 92΄ και οδήγησε την ομάδα του στην κορυφή με την Βόλφσμπουργκ (6 βαθμούς), η οποία, όμως έχει αγώνα λιγότερο.