Παρασκευή, 29 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΑνατροπή με... Κορέα η Ίντερ (3-1 την Βερόνα)

Ανατροπή με… Κορέα η Ίντερ (3-1 την Βερόνα)

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, η Ίντερ έκανε την ανατροπή στην έδρα της Βερόνα και απέδρασε με το «διπλό» (3-1), κάνοντας το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Serie A.

Μετά το εμφατικό 4-0 της πρεμιέρας απέναντι στη Τζένοα, οι πρωταθλητές Ιταλίας πέρασαν και από το Μαρκ΄Αντόνιο Μπεντεγκόντι, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χοακίν Κορέα.

Ο Αργεντινός έκανε ιδανικό ντεμπούτο με την φανέλα των «νερατζούρι» πετυχαίνοντας δύο γκολ, χάρις στα οποία η ομάδα του Μιλάνου κατάφερε να μετατρέψει το 1-1 σε 3-1.

Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με τον Ιβάν Ίλιτς να κάνει το 1-0 στο 15ο λεπτό, μετά το λάθος του Χαντάνοβιτς.

Κι αφού οι γηπεδούχοι δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο, στο δεύτερο τα πάντα άλλαξαν. Η Ίντερ ισοφάρισε γρήγορα με τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 47΄ κι από κει και πέρα επέβαλλε το ρυθμό της.

Το γκολ, όμως, δεν ερχόταν για την Ίντερ, μέχρι που πέρασε στο ματς ο Χοακίν Κορέα στο 74ο λεπτό. Η κίνηση του Σιμόνε Ιντσάγκι αποδείχθηκε… ματ, καθώς ο Αργεντινός (αποκτήθηκε δανεικός από την Λάτσιο) δικαίωσε απολύτως τον προπονητή του.

Εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Κορέα έκανε το 2-1, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους φιλοξενούμενους.