Παρασκευή, 26 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΈπιασε κορυφή ο Βόλος, 3-0 τον Ατρόμητο

Έπιασε κορυφή ο Βόλος, 3-0 τον Ατρόμητο

Ο Βόλος είναι πια η ομάδα με το «απόλυτο» στη φετινή Σούπερ Λίγκα και το συγκρότημα που «οδηγεί την κούρσα» του πρωταθλήματος, ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Η ομάδα της Μαγνησίας νίκησε 3-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο τον Ατρόμητο, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής και τέθηκε επικεφαλής της κατάταξης.

Στο 4ο λεπτό από προσπάθεια του Ροσέρο ο διαιτητής Τζήλος έδειξε πέναλτι στην παρέμβαση του Κυριάκου Παπαδόπουλου, ωστόσο, από υπόδειξη του VAR πήγε σε on field review κι εν τέλει άλλαξε την απόφασή του, καθώς όντως η μπάλα είχε χτυπήσει στο στήθος του.

Με «μπλοκαρισμένα» τα δύο όπλα του, Μουνίθ και Κουλούρη, η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν μπορούσε να γίνει απειλητική αλλά και ούτε και απειλήθηκε έκτοτε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Τελικά, το παιχνίδι «άνοιξε» με τη συμπλήρωση μιας ώρας και μετά το πρώτο γκολ των γηπεδούχων: στο 59΄ ο Μπαρτόλο νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Πίριτς, όμως ο Φαν Φέερτ πήρε το «ριμπάουντ» κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Ροσέρο, ο οποίος έκανε από κοντά το 1-0.

Ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να απειλήσει, σε αντίθεση με τους ταχύτατους παίκτες της θεσσαλικής ομάδας κι έτσι στο 88΄, από συνεργασία Φεράρι και Μπαρτόλο ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή κι ανατράπηκε από τον Ντένιτς.

Ο Φαν Φέερτ έστησε την μπάλα στα 11 βήματα και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0 στο 90΄ με το τρίτο φετινό τέρμα του, που τον έφερε στην πρώτη θέση του πίνακα των «γκολτζήδων», ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τερεζίου με κοντινό πλασέ, από ασίστ του Μπαρτόλο.