Παρασκευή, 29 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΑπόλυτη η Νάπολι, επέστρεψε στις νίκες η Ρόμα

Απόλυτη η Νάπολι, επέστρεψε στις νίκες η Ρόμα

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε 1-0 την Ουντινέζε στο «Ολίμπικο» κι επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά την ήττα στη Βερόνα, στο τελευταίο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το γκολ του Έιμπραχαμ στο 36ο λεπτό, ενώ οι «τζαλορόσι» τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Πελεγκρίνι στο 90΄.

Η Νάπολι συνέτριψε 4-0 τη Σαμπντόρια στη Γένοβα, έκανε το «5Χ5» στο πρωτάθλημα κι οδηγεί την κούρσα, ενώ συμπλήρωσε 17 νίκες στα τελευταία 21 παιχνίδια με τους «μπλουτσερκιάτι», έναντι τριών ισοπαλιών και μόλις μία ήττας, τον Σεπτέμβριο του 2018.

Ο Βίκτορ Οσιμέν βρήκε για δεύτερη σερί αγωνιστική το δρόμο προς τα δίχτυα (10΄, 50΄) ανοίγοντας το σκορ και πετυχαίνοντας το 3-0, με τον Ισπανό, Ρουΐθ πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους να βάζει τις βάσεις για το «τρίποντο» (39΄) και τον Ζιελίνσκι να διαμορφώνει το τελικό σκορ (59΄).

Ο Κώστας Μανωλάς αντικατέστησε τον Αμίρ Ραχμάνι στο 48ο λεπτό, καθώς ο Κοσοβάρος αμυντικός τραυματίστηκε.

Ο Μάρκο Πιάτσα πέρασε αλλαγή για την Τορίνο στο 74ο λεπτό και στο 76ο άνοιξε το σκορ για την «γκρανάτα» επί της Λάτσιο, ωστόσο, την τελευταία λέξη στο ματς είπε ο Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος με πέναλτι στο 90΄+1 διαμόρφωσε το τελικό 1-1.