Παρασκευή, 19 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΗ Κηφισιά λύγισε τον ΠΑΟΚ

Η Κηφισιά λύγισε τον ΠΑΟΚ

Η Κηφισιά σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του εφετινού πρωταθλήματος νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και σημείωσε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά παρότι βρέιθηκε να χάνει δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ με αντεπίθεση διαρκείας και με αλάνθαστη επίθεση στο 4ο και 5ο σετ πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Από την Κηφισιά δεν υστέρησε κανείς αλλά οι Κασαμπαλής, Κωτσιάκης, Μελλές έκαναν την υπέρβασή τους.

Στον ΠΑΟΚ το ντεμπούτο του γαλλοσέρβου προπονητή Νίκολα Ματιάσεβιτς δε συνοδεύτηκε με επιτυχία. Κορυφαίος ήταν ο Εβάντρο, αλλά μετά το 3ο σετ η ομάδα έμεινε από δυνάμεις και υστέρησε επιθετικά.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε δύο φορές κατακτώντας πρώτο και τρίτο σετ στις… λεπτομέρειες, αλλά δεν άντεξε στο τάι μπρέικ.

Η Κηφισιά, με την ψυχολογία στα ύψη στο πέμπτο σετ μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε 6-3 μετά από άσο του Ζουπάνη. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με τους γηπεδούχους μπροστά με το «πολύτιμο» +3(8-5) μετά από έξυπνη επίθεση του Κασαμπαλή.

Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε, καθώς με άσο του Κασαμπαλή και «πέναλτι» του Κωτσάκη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα νίκης (12-6), που τελικά ήρθε (15-8) με άσο του Μπάση.