Τρίτη, 7 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΤρίτη νίκη στη σειρά για την ΑΕΚ του Γιαννίκη

Τρίτη νίκη στη σειρά για την ΑΕΚ του Γιαννίκη

Τρίτη νίκη για την ΑΕΚ στους ισάριθμους αγώνες της με τον Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο, με την Ένωση να επικρατεί στο ΟΑΚΑ ενός ισάξιου αντίπαλου, εν προκειμένω του Άρη με 2-1 και να συνεχίζει την καταδίωξη του πρωτοπόρου Ολυμπιακού, τον οποίο πλησίασε ξανά στον ένα βαθμό.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (2-0), πάντως, οφείλεται αφενός στις εξαιρετικές γι΄ άλλο ένα παιχνίδι επεμβάσεις του Στάνκοβιτς κι αφετέρου σε δύο αμυντικά λάθη των «κίτρινων» της Θεσσαλονίκης.

Ο Αυστριακός πορτιέρε έδειξε ξανά την κλάση του σε «δύσκολα» σουτ των Μπερτόλιο και Ματέο Γκαρσία, ενώ ήταν τυχερός στη φάση του 23ου λεπτού, καθώς η κεφαλιά του Μπράμπετς πήγε στο δοκάρι του.

Είχε προηγηθεί, βέβαια, το πρώτο γκολ του Μήτογλου με τη φανέλα της ΑΕΚ στο 16ο λεπτό, όταν ο Έλληνας αμυντικός σκόραρε ανενόχλητος με απευθείας σουτ μετά από φάουλ του Μάνταλου.

Ο Άρης συνέχισε να έχει την υπεροχή, αλλά στο 37΄ ο Μπράμπετς ανέτρεψε το Μάνταλο στην περιοχή, ο αρχηγός της Ένωσης ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης και σκόραρε για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έδωσε χώρους αλλά δεν είχε κινδυνέψει ως το 71ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Μήτογλου για ανατροπή του Καμαρά, στερώντας του προφανή ευκαιρία για γκολ.

Τρία λεπτά αργότερα από σέντρα του Σούντγκρεν ο Ματέο Γκαρσία με κεφαλιά μείωσε σε 1-2 και στο 76΄ ο Άρης άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Μισελέν απομάκρυνε στη γραμμή μετά από προσπάθεια του Εντιαγέ, για να χάσει ο Σάσα την ευκαιρία της… χρονιάς για το 2-2, στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.