Παρασκευή, 29 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικά«Τριάρα» στον Ατρόμητο η ΑΕΚ του Γιαννίκη

«Τριάρα» στον Ατρόμητο η ΑΕΚ του Γιαννίκη

Η ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Αργύρη Γιαννίκη, είχε ουσία και χωρίς να πιάσει πολύ υψηλό επίπεδο απόδοσης νίκησε εύκολα με 3-0 στο ΟΑΚΑ τον Ατρόμητο, που παραμένει χωρίς νίκη κι έπιασε ΠΑΟΚ και Βόλο στη δεύτερη θέση.

Ο νέος προπονητής της Ένωσης επιφύλαξε δύο εκπλήξεις στο ξεκίνημα του αγώνα, ξεκινώντας στο αρχικό σχήμα τους Λάζαρο Ρότα και Γεράσιμο Μήτογλου, αφήνοντας στον πάγκο τους Μισελέν, Τζαβέλλα.

Ύστερα από ένα υποτονικό πρώτο εικοσάλεπτο, η Ένωση πήρε προβάδισμα στο 24΄, όταν ο Λιβάι Γκαρσία από δεξιά έβγαλε την ασίστ στον Αραούχο και. ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ, στη μοναδική ευκαιρία της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ατρόμητος αναγκάστηκε να βγει μπροστά και απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Κλωναρίδη, ο οποίος όμως είχε κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια.

Οι «κιτρινόμαυροι» κλείδωσαν τη νίκη στο 75΄, όταν ο Άμραμπατ κέρδισε πέναλτι από τον Γκαλβάο. Ο Πίριτς νίκησε τον Τσούμπερ την πρώτη φορά αλλά η εκτέλεση επαναλήφθηκε και αυτή τη φορά ο Ελβετός σκόραρε στο 78΄.

Δύο λεπτά αργότερα (80΄) ο Βράνιες πέτυχε το 3-0 με κεφαλιά από κόρνερ του Μάνταλου. Ο Βόσνιος σκόραρε για δεύτερη συνεχή αγωνιστική, για πρώτη φορά στην καριέρα του.