Παρασκευή, 26 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικά«Τρένο» στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός

«Τρένο» στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 90-48 τον Απόλλωνα στην Πάτρα, στο τελευταίο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της Basket League κι ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-1.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παλέψουν απέναντι στους «πράσινους» μόνο στα πρώτα επτά λεπτά (όταν ισοφάρισαν σε 12-12), αλλά στη συνέχεια δεν κατάφεραν να παρακολουθήσουν το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 9-2 στο τετράλεπτο. Με δύο τρίποντα από Δίπλαρο και Μολφέτα, οι Πελοποννήσιοι έφεραν τον αγώνα σε ισορροπία στο 3’12’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά με πέντε συνεχείς πόντους του Νέντοβιτς και τρίποντο του Μποχωρίδη, οι «πράσινοι» ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 7 πόντους στο φινάλε του πρώτο δεκαλέπτου.

Ο Νέντοβιτς έφερε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +10 (16-26), για να ακολουθήσει ένα συνολικό σερί 14-0 του «τριφυλλιού» που ανέβασε το προβάδισμά του στο +21 (37-16).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν ανάλογα και στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά, που έφτασε σταδιακά πάνω από τους 30 πόντους, κλείνοντας την περίοδο στο +31 (68-37).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους Πρίφτη και Βετούλα να αποσύρουν στον πάγκο τους βασικούς και να περνούν στο παρκέ τους «μικρούς» Αβδάλα, Παπαφωτίου, Μπαζίνα και Κογιώνη, για να πάρουν λεπτά συμμετοχής.