Παρασκευή, 19 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΤέλος το Indian Wells για τον Τσιτσιπά

Τέλος το Indian Wells για τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Indian Wells, χάνοντας από το Νο 36 της παγκόσμιας κατάταξης Νικολόζ Μπασιλασβίλι με 2-1 σετ (6-4, 2-6, 6-4), με τον Γεωργιανό να νικά για πρώτη φορά τον αντίπαλό του και να περνά στους «4».

Η κακή βραδιά του Νο 3 αθλητή στον κόσμο φάνηκε αμέσως, καθώς ο Μπασιλασβίλι ξεκίνησε με μπρέικ στο πρώτο σετ, κράτησε το σερβίς του για το 2-0 και στη συνέχεια έφτασε σε νέο μπρέικ για το 4-1.

Ο Τσιτσιπάς πήρε ένα από τα δύο μπρέικ πίσω, αλλά ο Γεωργιανός άντεξε κι έκανε το 1-0 κατακτώντας το σετ με 6-4.

Ο 23χρονος Έλληνας ξέσπασε τα νεύρα στη ρακέτα του και στη συνέχεια βελτιώθηκε, φτάνοντας στο 4-1 με το δεύτερο μπρέικ του στον αγώνα και με αυτοπεποίθηση έκλεισε το σετ στο 6-2.

Το μομέντουμ έδειχνε να είναι δικό του, όμως ο Τσιτσιπάς εδώ και κάποιο καιρό εμφανίζει διακυμάνσεις και αστάθεια στο παιχνίδι του. Ατυχώς για τον ίδιο, αυτό συνέβη και στο καθοριστικό τρίτο σετ.

Ο Μπασιλασβίλι ξεκίνησε με μπρέικ και στο δεύτερο γκέιμ κατάφερε να «σβήσει» διπλό μπρέικ πόιντ του Τσιτσιπά. Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 2-2. αλλά ο Γεωργιανός με νέο μπρέικ προηγήθηκε με 4-3 και με σίγουρο παιχνίδι διατήρησε το προβάδισμα κι έφτασε στη νίκη.