Πέμπτη, 2 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΣτους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Ιωνικός και Λαμία

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Ιωνικός και Λαμία

Με ανατροπή και δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά, ο Ιωνικός επικράτησε 2-1 της Ξάνθης στα Πηγάδια, για την 5η φάση του κυπέλλου Ελλάδας, και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν με σουτ του Πλατέλλα έξω από την περιοχή στο 26΄, είχαν χαμένο πέναλτι στο 6ο λεπτό με τον Ιμπραΐμι (άουτ), ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι στο 31΄.

Ο Τουράμ στο 68΄ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ιωνικού.

Στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος επιθετικός έδωσε στο 76΄ την ασίστ για την ισοφάριση από τον Ντάλσιο και στο 79΄ πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Η Ξάνθη στο τέλος πίεσε και διαμαρτυρήθηκε με τη σειρά της στο 86΄, υποστηρίζοντας ότι στο σουτ του Κρητικού ο Βαφέας απομάκρυνε τη μπάλα αφού αυτή είχε περάσει τη γραμμή τέρματος.

Η Λαμία προκρίθηκε στους «16» νικώντας εύκολα την Ηλιούπολη στην Καλλιθέα με 3-0.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Τσούκαλος, που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του, στο 13΄ με κεφαλιά και στο 56΄ με πλασέ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μαζουλουξής με κεφαλιά.

Η Ηλιούπολη έχασε πέναλτι στο 60΄, με τον τερματοφύλακα της Λαμίας Σαράνοφ, να αποκρούει το σουτ του Κράσι.

Ο Άγιος Νικόλαος θα εκπροσωπήσει το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε στην Κέρκυρα με 2-1 της ΑΕ Λευκίμμης, επίσης ομάδα Γ΄ εθνικής.

Ο Φουκαράκης στο 25΄ και ο Τσανάι στο 77΄ πέτυχαν τα γκολ των νικητών, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Κωστακιώτη στο 34΄.