Παρασκευή, 29 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΣκληρό μάθημα της Λεβερκούζεν στη Λειψία

Σκληρό μάθημα της Λεβερκούζεν στη Λειψία

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη της Λειψίας στο Μπριζ με 5-0 για την 5η αγωνιστική του Champions League, η Λεβερκούζεν «προσγείωσε» απότομα τους «ταύρους», καθώς επικράτησε με τ3-1 στη «Red Bull Arena», στο τελευταίο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι «ασπιρίνες» μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς για να πάρουν το τρίποντο που θα τους ανέβαζε στην 3η θέση της βαθμολογίας και πήραν «κεφάλι» δύο τερμάτων πριν το ημίχρονο με τους Βιρτς (21΄) και Ντιαμπί (34΄).

Η Λειψία μείωσε με τον Σίλβα στο 62′, όμως το γκολ του Φρίμπονγκ δύο λεπτά αργότερα «σφράγισε» το «διπλό» της Λεβερκούζεν.

Από την πλευρά της, η Άιντραχτ νίκησε στη Φρανκφούρτη την Ουνιόν Βερολίνου με 2-1 (22΄ Σο, 90΄+5΄ Εντικά – 62΄ Κρούζε).