Τρίτη, 7 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΣαν να μην πήγε στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός...

Σαν να μην πήγε στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός…

Μία από τα ίδια στη φετινή Ευρωλίγκα για τον Παναθηναϊκό απέναντι στην Μπαρτσελόνα και παράδοση άνευ όρων στους Καταλανούς με 86-60, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Οι Καταλανοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 19-5 και υποχρέωσαν το «τριφύλλι» στη 17η ήττα του και δεύτερη σε ισάριθμους αγώνες αυτή την εβδομάδα στη διοργάνωση.

Τα στατιστικά, στην προκείμενη περίπτωση, λένε την αλήθεια: με 17 λάθη, 21 έναντι 35 ριμπάουντ και 1/12 τρίποντα δεν μπορείς να έχεις αξιώσεις για κάτι καλύτερο σε ένα γήπεδο όπως το «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Ουσιαστικά, ο Παναθηναϊκός ήταν στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν με καλή άμυνα βρέθηκε να χάνει στο τέλος της πρώτης περιόδου με 17-15.

Απόντων Νέντοβιτς και Παπαπέτρου η ομάδα του Πρίφτη δεν είχε λύσεις στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε επιμέρους σκορ 13-2 ως το 15΄ και βρέθηκε στο -13 (30-17), ενώ το ημίχρονο βρήκε τους Ισπανούς στο +20 (45-25) και το παιχνίδι να έχει πάρει το δρόμο του…

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε με πόντους και τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Λιθουανός τεχνικός, προεξαρχόντων των Νάιτζελ Χέις (14) πόντους και Ντάντε Έξουμ (12).

Από τον Παναθηναϊκό υπέρτερος ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 18 πόντους, ενώ επίσης «διψήφιος» αναδείχθηκε ο Ντάριλ Μέικον με 12.