Παρασκευή, 19 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΠρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Την πρώτη νίκη για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, μετά από τέσσερα αρνητικά αποτελέσματα, σε Ελλάδα και Ευρώπη, σημείωσε ο ΠΑΟΚ.

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο «Δικέφαλος» επικράτησε με 72-69 του Ηρακλή, στο PAOK Sports Arena, για την 3η αγωνιστική της Basket League, καθώς αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος στο τέλος.

Καταλυτικό στοιχεία για τους γηπεδούχους αποτέλεσε ο επιθετικός πλουραλισμός τους, καθώς είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς να ηγείται όλων με 15 πόντους (και 8 ριμπάουντ), ενώ για τον «Γηραιό» ο Τόνι Ντάγκλας είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Με το σκορ στο 64-63 υπέρ του ΠΑΟΚ στο 38ο λεπτό, ένα δίποντο του Γκρίφιν και μια ασίστ του ίδιου στον Τζόουνς έδωσαν στον «Δικέφαλο» διαφορά 5 πόντων (68-63).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ντάγκλας, με τον Ηρακλή στο -3 (70-67) δεν μπόρεσε να βρει στόχο από τα 6,75 και να τελειώνει εκεί το ματς. Ο ΝτιΛέο με βολές και δύο πόντοι του Λιντς διαμόρφωσαν το τελικό 72-69.