Παρασκευή, 3 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΠρεμιέρα... όνειρο για Γιουνάιτεντ

Πρεμιέρα… όνειρο για Γιουνάιτεντ

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο έκανε «ποδαρικό» στη νέα σεζόν στην Premier League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» χάρις σε ένα «εκρηκτικό» 15λεπτο στο β΄ μέρος διέλυσαν με 5-1 την Λιντς, η οποία μέχρι το 52ο λεπτό έδειχνε ικανή να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους.

Από το λεπτό εκείνο, όμως, μέχρι το 67ο, η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ πέτυχε 4 γκολ, μετατρέποντας το «εύθραυστο» 1-1 σε 5-1, έχοντας ως απόλυτους πρωταγωνιστές τους Μπρούνο Φερνάντες και Πολ Πογκμπά.

Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα με χατ τρικ (30΄,54΄,60΄), ενώ ο Γάλλος μέσος είχε τεράστια συμμετοχή στην ευρεία νίκη των «μπέμπηδων», καθώς από δικές του ασίστ προήλθαν τα 4 από τα 5 γκολ που πέτυχαν.

Το συγκρότημα του Μαρσέλο Μπιέλσα ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με την έναρξη του β΄ μέρους (48΄) με τον Εϊλινγκ, για ν΄ ακολουθήσουν τέσσερα γκολ από τους «κόκκινους διαβόλους», που εκτός από τον Φερνάντες σκόραραν ακόμη και οι Γκρίνγουντ (52΄) και Φρεντ (68΄).