Παρασκευή, 29 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΠήρε βαθμό στο Ηράκλειο η Λαμία

Πήρε βαθμό στο Ηράκλειο η Λαμία

ΟΦΗ και Λαμία «κόλλησαν» στο 0-0 στο «Θ. Βαρδιονογιάννης» για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τους Κρήτες να μην μπορούν να δώσουν συνέχεια στο «διπλό» της περασμένης αγωνιστικής επί του Παναιτωλικού και την ομάδα της Φθιώτιδας να φεύγει με βαθμολογικό όφελος από μια δύσκολη έδρα.

Αυτός άλλωστε ήταν εξαρχής ο στόχος της Λαμίας μετά την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Άρη: πρωτίστως να μη δεχθεί γκολ κι από εκεί και ύστερα… ό,τι ήθελε προκύψει.

Ως εκ τούτου ο σκοπός αγίασε τα μέσα και οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν το παιχνίδι, εκ του σύνεγγυς (γήπεδο) και τηλεοπτικά, μάλλον θα το ξεχάσουν πολύ γρήγορα αφού δεν είχε την παραμικρή συγκίνηση.

Η πιο καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 44ο λεπτό, όταν ο Μαρινάκης μπήκε από τα δεξιά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Τοράλ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο β΄ μέρος και στο 46΄ απείλησε με τον Νέιρα, το σουτ του οποίου απόκρουσε δύσκολα ο Γκαραβέλης. Στο 54΄ σουτ του Λάμπρου δεν βρήκε στόχο και στο 56΄ νέο σουτ του Γκαγέγκος σταμάτησε στα σώματα αμυντικών της Λαμίας.

Η τελευταία αξιόλογη φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 87ο λεπτό, με τον Επασί να μπλοκάρει εύκολα το απευθείας φάουλ του Τιρόνε.