Παρασκευή, 26 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικά«Πετάει» για πρωτάθλημα η Νάπολι του Σπαλέτι

«Πετάει» για πρωτάθλημα η Νάπολι του Σπαλέτι

Μόνη πρώτη έμεινε στη βαθμολογία της Serie A η Νάπολι του Λουτσιάνο Σπαλέτι μετά την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής στο Καμπιονάτο.

Οι «παρτενοπέι» πέρασαν πολύ εύκολα από το «Φρίουλι» νικώντας την Ουντιζέζε με 4-0 και βρίσκονται στο +2 από Μίλαν, Ίντερ και στο +3 από τη Ρόμα του Μουρίνιο, έχοντας πετύχει το «τέσσερα στα τέσσερα».

Με τον Κώστα Μανωλά να βλέπει το παιχνίδι από τον πάγκο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Βίκτορ Οσιμέν, που σκοράρει ακατάπαυστα φέτος, έχοντας επιστρέψει δυνατός από τους τραυματισμούς του.

Η Νάπολι διπλασίασε πριν το ημίχρονο με τον Αμίρ Ραχμάνι στο 35΄, για να κάνει το σκορ μη ανατρέψιμο για τους «μπιανκονέρι» του Ούντινε ο Καλιντού Κουλιμπαλί στο 52΄ και να του δώσει την τελική μορφή του ο Ίρβινγκ Λοσάνο στο 84΄.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Λούκα Γκότι φιλοδοξούσε πριν την έναρξη του αγώνα να βρεθεί παρέα με τις δύο ομάδες του Μιλάνου καθώς είχε 7 βαθμούς, στους οποίους και παρέμεινε.