Παρασκευή, 19 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΠέρασε άνετα από το Ηράκλειο ο Παναθηναϊκός, 2-0 τον ΟΦΗ

Πέρασε άνετα από το Ηράκλειο ο Παναθηναϊκός, 2-0 τον ΟΦΗ

Το 2Χ2 στο φετινό πρωτάθλημα έκανε ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 επί του ΟΦΗ στο Ηράκλειο και σκαρφάλωσε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς εκμεταλλεύθηκε το πολύ καλό της πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σκόραρε δύο γκολ και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Το «τριφύλλι» μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 16′ άνοιξε το σκορ. Με υπέροχη μπαλιά σαράντα μέτρων ο Ρούμπεν βρήκε τον Παλάσιος, ο Αργεντινός εξτρέμ πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0. Η υπεροχή του «τριφυλλιού» δεν σταμάτησε εκεί και καρποφόρησε για ακόμη μία φορά στο 33′. Μετά από σέντρα του Αϊτόρ, ο Σπόραρ με προβολή πρόλαβε την άμυνα του ΟΦΗ, έκανε το 2-0 και έβαλε γερά θεμέλια νίκης για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να κερδίσουν μέτρα και να απειλήσουν με τον Ντίκο(70′), τον Στάικο(82′) και τον Μπουζούκη(86′), οι οποίοι δεν κατάφεραν να «συνδεθούν» με το πλεκτό.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Παναθηναϊκός που έχασε διπλή ευκαιρία για το 3-0 στο φινάλε με Βέρμπιτς και Βαγιαννίδη, κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα και επιστρέφει στην Αθήνα με το «τρίποντο» στις αποσκευές.