Πέμπτη, 28 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΠάρτι της ΑΕΚ στην OPAP Arena, 4-1 τον Ιωνικό

Πάρτι της ΑΕΚ στην OPAP Arena, 4-1 τον Ιωνικό

Η ΑΕΚ συνδύασε το ιστορικό πρώτο παιχνίδι στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», με ένα πάρτι στις κερκίδες και τον αγωνιστικό χώρο. Η «Ένωση» νίκησε τον Ιωνικό με 4-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και θα μπορούσε να σκοράρει και περισσότερα τέρματα. Η επιστροφή του συλλόγου στα πατρογονικά της εδάφη στη Νέα Φιλαδέλφεια είναι γεγονός και η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πρόσφερε στον κόσμο ένα γεμάτο ποδοσφαιρικό βράδυ πάνω στο χορτάρι.

Στο πρώτο ημίχρονο και με την «Αγιά Σοφιά OPAP Arena» να… κοχλάζει, η ΑΕΚ έριξε στα σχοινιά τον Ιωνικό, τον έκλεισε στη περιοχή του και κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης. Στο 6′ ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς πάτησε στη περιοχή από αριστερά και με ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό ενώ στο 26′ ο Ελίασον έκανε την σέντρα από δεξιά και με κεφαλιά ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το 2-0 μέσα σε αποθέωση. Στο φινάλε ο Ρότα σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Παρά το «μαξιλαράκι» ασφαλείας το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα δεν σταμάτησε να πιέζει για περισσότερα γκολ, προσφέροντας στον κόσμο της, ένα όμορφο ποδοσφαιρικό θέαμα. Στο 57′ το σουτ του Πινέδα βρήκε στο δοκάρι αλλά στο 62′ ο Αραούχο έκανε το 3-0 με σουτ εκτός περιοχής που βρήκε και στο σώμα του Αντούνιες. Τέσσερα λεπτά αργότερα από την δεύτερη ασίστ του Ελίασον, ο Γκατσίνοβιτς αμαρκάριστος με πλασέ πάνω στην κίνηση έκανε το 4-0.

Η Ένωση είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ αλλά ο Χουτεσιώτης είπε «όχι» σε Αραούχο και Τσούμπερ στο 71′ και το 78′, όπως και στον Κοσίδη στο φινάλε του αγώνα. Το μόνο που κατάφερε ο Ιωνικός ήταν να μειώσει στο 93′ με τον Ελευθεριάδη.

Το 4-1 ήταν το τελικό σκορ στο πρώτο παιχνίδι της ΑΕΚ στο νέο της γήπεδο. Με αυτό το «τρίποντο» η Ένωση έφτασε τους 12 βαθμούς και βρίσκεται, πλέον, στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.