Σάββατο, 20 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΠαράταση στην αγωνία για τον Ολυμπιακό

Παράταση στην αγωνία για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Μονακό στο πριγκιπάτο με 77-78, στο τέταρτο παιχνίδι της προημιτελικής αυτής σειράς και η πρόκριση στο Φάιναλ-4 της Ευρωλίγκας θα κριθεί σε πέμπτο και τελευταίο αγώνα, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 4 Μαΐου (21:00) στο ΣΕΦ.

Η πειραϊκή ομάδα έχασε στις λεπτομέρειες το παιχνίδι, το οποίο οδηγούσε στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ενώ είχε το τελευταίο σουτ του αγώνα, αλλά το τρίποντο του Σλούκα δεν βρήκε στόχο κι έτσι τα πάντα θα κριθούν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, καθώς οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν σε 2-2.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε και με +9 (38-47) στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά εν τέλει δέχθηκε επιμέρους σκορ 27-19 στην ίδια περίοδο. Η Μονακό ξέφυγε εκείνη με +9 (70-61), ο Ολυμπιακός απάντησε με 10-0 (70-71) με «καυτό» Παπανικολάου (13π. με 3/6 τρίποντα) και αποφασισμένο τον Βεζένκοφ (17π., 8ρ.), αλλά στα τελευταία λεπτά ο Μπέικον (21π.) πέτυχε διαδοχικούς πόντους για τους Μονεγάσκους και όλα κρίθηκαν σε μία επίθεση… στην εκπνοή.

Οι 8/14 βολές στέρησαν στον Ολυμπιακό το 3-1 στο Μονακό το βράδυ της Παρασκευής (30/4). Ο Ντόρσεϊ δεν ήταν μία ακόμη φορά σε καλή επιθετικά βραδιά με 1/7 τρίποντα, ενώ άποντος σε 10 λεπτά συμμετοχής έμεινε ο ΜακΚίσικ.

Πλέον, ο Ολυμπιακός δεν έχει άλλη επιλογή από τη νίκη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την ερχόμενη εβδομάδα μπροστά στο κοινό του για να βρεθεί στο 11ο φάιναλ φορ της Ιστορίας του, πρώτο μετά από αυτό της Κωνσταντινούπολης το 2017.

Ο Τζέιμς σημείωσε 18 πόντους απέναντι στους «ερυθρόλευκους» αυτή τη φορά, 16 είχε ο Τόμας και 14 πόντους, 10 ριμπάουντ ο καταλυτικός Χολ.

Παρών στη «Σάλα Γκαστόν Μεντεσάν», προσκεκλημένος του Μάικ Τζέιμς, ήταν ο αστέρας των Μπρούκλιν Νετς Κέβιν Ντουράντ.