Τρίτη, 23 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΠαράδοση στη Μαδρίτη για τον Παναθηναϊκό

Παράδοση στη Μαδρίτη για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε την υπέρβαση στη Μαδρίτη, όπου γνώρισε βαριά ήττα από τη Ρεάλ (65-88) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και πλέον μετρά τρεις ήττες, την ώρα που η «βασίλισσα» σημείωνε την τρίτη νίκη της.

Το παιχνίδι «στράβωσε» από την αρχή για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, που μόλις στο 5ο λεπτό έχανε με 12 πόντους (17-5), αλλά με βελτιωμένη άμυνα και τον Πέρι να σκοράρει από την περιφέρεια, το «τριφύλλι» απάντησε με επιμέρους σκορ 8-2 για το 19-13 στο 8΄.

Με τους Αμπάλντε και Γιουλ, όμως, να δίνουν λύσεις από τα 6,75 μέτρα έγινε το 30-18 στο 10΄, διαφορά με την οποία πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (42-30).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού είχε αποτέλεσμα, ενώ με σκόρερ τους Ουάιτ και Μέικον η διαφορά έπεσε στο -8 στο 25΄ (47-39). Ο Λάσο όμως έδωσε εντολή για μπάλα στους ψηλούς και οι Ταβάρες, Γιαμπουσέλε έφεραν γρήγορα τη Ρεάλ στο  +14 (53-39) στο 27΄.

Κάποιες ατομικές προσπάθειες του Μέικον κράτησαν ζωντανό το όνειρο της ανατροπής για το «τριφύλλι» (55-46 στο 28΄), αλλά με τη Ρεάλ να βρίσκει διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, ήρθε το 62-50 στο 30΄).

Ο Παναθηναϊκός έκανε την ύστατη προσπάθεια στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά τα λάθη και η αστοχία επέτρεψαν στους Ισπανούς όχι μόνο να κρατήσουν τη διαφορά αλλά και σχεδόν να τη διπλασιάσουν στο τέλος.

Στο 33΄ το ταμπλό έγραψε 71-55 και κάπου εκεί χάθηκε κάθε ελπίδα για την ελληνική ομάδα, που είδε τα επιθετικά όπλα της (Παπαπέτρου 7π., Νέντοβιτς 3π.) να παθαίνουν… αφλογιστία απέναντι στην άμυνα των «μπλάνκος».

Οι Μέικον (18π.) και Πέρι (10π.) ήταν οι μοναδικοί διασωθέντες, ενώ για τη Ρεάλ ο γίγαντας Ταβάρες με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ δεν είχε αντίπαλο στο… ύψος του.

Ο Αμπάλντε πρόσθεσε άλλους 16 πόντους για τους Μαδριλένους, ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Γιαμπουσέλε, με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.