Πέμπτη, 28 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικά«Όρθια» στο «Άνφιλντ» η Τσέλσι των 10 παικτών από το 45΄+3 (1-1...

«Όρθια» στο «Άνφιλντ» η Τσέλσι των 10 παικτών από το 45΄+3 (1-1 με την Λίβερπουλ)

Η πρώτη απώλεια βαθμών για Λίβερπουλ και Τσέλσι στο εφετινό πρωτάθλημα ήρθε στο μεταξύ τους ντέρμπι, το οποίο δεν ανέδειξε νικητή (1-1), ωστόσο, το τελικό σκορ αφήνει σαφώς πιο ικανοποιημένους τους Λονδρέζους, που από το 45΄+3 έπαιζαν με 10 παίκτες!

Η Λίβερπουλ πίεσε πάρα πολύ την άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης στο δεύτερο ημίχρονο, είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά οι Λονδρέζοι με κορυφαίο τον γκολκίπερ τους, Μεντί, άντεξαν κι έφυγαν αήττητοι από το «Ανφιλντ».

Ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε αλλαγή στο 86ο λεπτό αντί του Ρόμπερτσον, χωρίς να προλάβει στα λίγα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του αγώνα να δείξει κάτι το ιδιαίτερο.

Λίβερπουλ και Τσέλσι διατήρησαν το αήττητο μετά από 3 αγωνιστικές (2 νίκες, μία ισοπαλία), σε ματς που είχε πάθος κι ένταση κι αρκετές φάσεις κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων.

Οι «μπλε» προηγήθηκαν στο 22′ με τον Χάβερτς και οι κόκκινοι ισοφάρισαν με τον Σαλάχ στο 45+5′ με πέναλτι, σε φάση που οι Λονδρέζοι είδαν τον Ρις Τζέιμς να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα (χέρι με τη συνδρομή του VAR) αλλά που δεν στάθηκε αρκετή για να τους λυγίσει.