Τρίτη, 7 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΟι... μετοχές της 11ης αγωνιστικής

Οι… μετοχές της 11ης αγωνιστικής

Η ενδέκατη στροφή της φετινής Super League1 πέρασε κι αυτή στην ιστορία και η διήμερη αγωνιστική δράση του πρωταθλήματος… γέννησε πρωταγωνιστές, νικητές και ηττημένους, όμορφες στιγμές, ανέβασε και κατέβασε μετοχές στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο. Σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο.

Ομαδικές μετοχές

+Limit up

O Άρης έκανε την νίκη της αγωνιστικής στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και έβγαλε σπουδαία αντίδραση μετά τον εντός έδρας διασυρμό από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η ΑΕΚ πήρε ένα σπουδαίο διπλό στους Ζωσιμάδες στο φινάλε και παρέμεινε στο κυνήγι του Ολυμπιακού ενώ ο Αστέρας Τρίπολης με εμφάνιση για… φίλημα ισοπέδωσε με 6-2 τον Ατρόμητο. Όλα αυτά την ώρα που ο ΟΦΗ συνέχισε την ξέφρενη πορεία του, νίκησε τον Ιωνικό και φιγουράρει στην τέταρτη θέση.

-Limit down

Ο μεγάλος χαμένος της 11ης ημέρας ήταν δίχως αμφιβολία ο ΠΑΟΚ. Όχι μόνο επειδή έχασε από τον Άρη και βρέθηκε στο -10 από την κορυφή, αλλά και εξαιτίας των σοβαρών επεισοδίων, για τα οποία αναμένεται να τιμωρηθεί με βαριά… καμπάνα! Οι οπαδοί του δικεφάλου του βορρά μπήκαν στο γήπεδο στις καθυστερήσεις του αγώνα, προκάλεσαν προσωρινή διακοπή και έκαναν τα πράγματα ακόμη χειρότερα.

Ατομικές μετοχές

+Limit up

*Κέβιν Σονί

Πράγματα και θαύματα από τον εξτρέμ του Αστέρα Τρίπολης στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο. Πέτυχε δύο υπέροχα τέρματα, δημιούργησε ακόμη δύο γκολ και είχε συμμετοχή στα 4 από τα 6 γκολ της ομάδας του. Αποτελεί την… αποκάλυψη για τους Αρκάδες στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

*Γεβχέν Σακχόφ

Μπορεί φέτος να μην αγωνίζεται πολύ αλλά δεν παύει να είναι σταθερή αξία. Ο Ουκρανός μέσος της ΑΕΚ έδωσε στο φινάλε την λύση για την Ένωση και δικαίωσε τον Αργύρη Γιαννίκη που τον έριξε στο ματς, σε ένα σημείο όπου η ομάδα του έψαχνε το γκολ της νίκης.

*Ματιέ Βαλμπουενά

Σαν το παλιό, καλό γαλλικό κρασί. Στα 38 του ο βραχύσωμος μέσος συνεχίζει να κάνει την διαφορά για τον Ολυμπιακό. Με φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 90᾽ λύτρωσε την ομάδα του και της έδωσε την λύση, της έδωσε την δυνατότητα να γλιτώσει την εντός έδρας γκέλα στο παιχνίδι με τον Βόλο.

*Φεντερίκο Μακέντα

Για πρώτη φορά βρέθηκε στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού φέτος και κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και να οδηγήσει το Τριφύλλι στην δεύτερη σερί νίκη του στη τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο το κενό που υπάρχει στην κορυφή της επίθεσης, με τις απουσίες των Καρλίτος και Μακέντα.

*Μπαντού Εντιαγέ

Ο Αφρικανός αμυντικός μέσος του Άρη… κατάπιε πολλά χιλιόμετρα, πάτησε κάθε σπιθαμή του γηπέδου της Τούμπας και ήταν ο κορυφαίος των ᾽᾽κιτρίνων᾽᾽ στο μεγάλο διπλό επί του ΠΑΟΚ.

-Limit down

*Διαμαντής Χουχούμης

Ο Έλληνας μπακ του Παναιτωλικό ήταν ο μοιραίος της ομάδας του στη Λεωφόρο, καθώς έχει μεγάλη ευθύνη και στα δύο γκολ που πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Στο πρώτο κάνει εύκολο πέναλτι στον Αϊτόρ, στο δεύτερο γλιστράει έξω από την περιοχή και χάνει την μπάλα.