Πέμπτη, 2 Μαΐου,2024
ΑρχικήΕπικαιρότηταΟ Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις με 83-68

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις με 83-68

Ανεβάζοντας… στροφές σε άμυνα και επίθεση στο β΄ μέρος, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 83-68 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Επηρεασμένοι από την ήττα με έναν πόντο, στην παράταση από την Μπαρτσελόνα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν στο -14 (15-29 και 17-31) στο α΄ μέρος. «Ροκάνισαν», όμως τη διαφορά στο δεύτερο μισό της 2ης περιόδου χάρη στην ενέργεια που έβγαλε ο Λαρεντζάκης (13π. με 3 τρίποντα) και στα δύο μισά του παρκέ, αλλά και τις λύσεις από τον Σλούκα (17π. με 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο) για το -3 (36-39 στο ημίχρονο).

Με ηγέτη τον Σάσα Βεζένκοφ (12π., 6ρ.) στο 3ο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία στο προβάδισμα και έφτασαν άνετα στην 3η νίκη τους σε 4 αναμετρήσεις στη διοργάνωση φέτος.Χωρίς τους Παούλιους Γιανκούνας, Γιάνις Στρέλνιεκς και Ζοφρέ Λοβέρν παρατάχθηκε η ομάδα της Λιθουανίας που είχε πρώτο σκόρερ τον Εμανουέλ Μουντιάι (19π.), ενώ 14 πόντους πέτυχε ο Αρτούρας Μιλάκνις και 12 ο Τζος Νέμπο.Τα δεκάλεπτα: 12-23, 36-39, 63-49, 83-68