Κυριακή, 28 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΟ Άκπομ έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ

Ο Άκπομ έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο γκολ τον Άκπομ, ο οποίος στα 13 λεπτά συμμετοχής του στο παιχνίδι έδωσε τις λύσεις για την ομάδα του, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 την ΑΕΛ στη ρεβάνς της Τούμπας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά την ισοπαλία (1-1) στη Λάρισα.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 23΄ με αυτογκόλ του Γκοτζαμανίδη με κεφαλιά, μετά από προσπάθεια του Άντριγια Ζίβκοβιτς και λανθασμένη εκτίμηση του αμυντικού της Λάρισας να απομακρύνει με το κεφάλι.

Στο 41′ η Λάρισα απείλησε με ισοφάριση όταν σε σουτ του Γλυνού, η μπάλα βρήκε το σώμα του Ίνγκασον, άλλαξε ελαφρά πορεία, άλλα δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα Ζίβκοβιτς που γύρισε και μάζεψε την μπάλα.

Στο 60΄ η θεσσαλική ομάδα πέτυχε γκολ με κεφαλιά του Όγκμποε, το οποίο αφού ερευνήθηκε από τον VAR κατακυρώθηκε με σχετική καθυστέρηση, με την ισοφάριση (1-1) της θεσσαλικής ομάδας να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Η Λάρισα συνέχισε να απειλεί και στο 68΄ πλησίασε σε ένα δεύτερο γκολ με ψηλοκρεμαστό σουτ του Όγκμποε, η μπάλα όμως χτύπησε όμως στο πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού και πέρασε άουτ.

Τη λύση για τον ΠΑΟΚ έδωσε στο 82΄ ο Άκπομ, που με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 2-1,. ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πάλι ο Άκπομ με ένα εξαιρετικό γωνιακό σουτ έγραψε το τελικό 3-1.

Στη φάση αυτή ο Βρετανός επιθετικός, πανηγυρίζοντας, έβγαλε τη φανέλα του είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.