Κυριακή, 5 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΝίκησε τον ΠΑΟΚ και συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός

Νίκησε τον ΠΑΟΚ και συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, νικώντας στο ΣΕΦ τον ΠΑΟΚ με 86-68 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και συνεχίζει μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε 19-15 με 8 πόντους του Μάρβιν Τζόουνς κι έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 21-20.

Οι γηπεδούχοι, με τους Λούντζη και ΜακΚίσικ να δίνουν λύσεις κατάφερε να προσπεράσει με 3 πόντους στο ημίχρονο (41-3. Όταν στην τρίτη περίοδο αποφάσισαν να ανεβάσουν ταχύτητα και να πιέσουν στην άμυνα έφεραν τη διαφορά στο +17 (64-47).

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο -10 (66-56) με τον Λοβ στο 33′, αλλά στο 35ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξεφύγει με 71-56. Ο «Δικέφαλος» έτρεξε σερί 7-0 για το 71-63, αλλά η αντίδρασή του δεν είχε συνέχεια, αφού ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι χρειαζόταν για να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης.

Ο Λούντζης πήρε την ευκαιρία που του έδωσε ο προπονητής του και σημείωσε 12 πόντους σε 13:37΄΄ συμμετοχής. Ο Βεζένκοφ είχε 12 πόντους και 4 ασίστ, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο ΜακΚίσικ, ο Φαλ 11 και από 10 Πρίντεζης και Ντόρσεϊ.

Με 17 πόντους ο Τζόουνς ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Κάρτερ (14) και Λοβ (10) για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.