Κυριακή, 28 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΝίκησε (την Άλμπα) όταν έπαιξε άμυνα ο Παναθηναϊκός

Νίκησε (την Άλμπα) όταν έπαιξε άμυνα ο Παναθηναϊκός

Όταν ο Παναθηναϊκός κατάλαβε ότι καλό είναι το run & gun παιχνίδι αλλά έτσι δύσκολα μπορείς να νικήσεις αν δεν παίξεις άμυνα, τότε απλοποίησε την κατάσταση στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν των Γερμανών με 82-67 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και σημείωσαν την τέταρτη νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα (4-10), ενώ η Άλμπα γνώρισε την ένατη ήττα (5-9).

Με τους δύο αντίπαλους να συναγωνίζονται σε ταχύτητα στην εκτέλεση, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν λογικό να πάει σε υψηλό σκορ, με τους «πράσινους» να προηγούνται με 30-25 σε αυτό το διάστημα.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το παιχνίδι τους στη συνέχεια, έτρεξαν επιμέρους σκορ 18-13 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλοι (43-43) με τον αντίπαλό τους.

Ο Παναθηναϊκός είχε λάβει το… μήνυμα και κρατώντας την Άλμπα στους 2 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου πέρασε με 6 πόντους (51-45 στο 25΄).

Ένας μικρός εφησυχασμός έδωσε την ευκαιρία στους Γερμανούς να πλησιάσουν στους 3 (55-52). Ο Ζούσμαν είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά αστόχησε και στις τρεις (!) βολές που σούταρε (φάουλ σε τρίποντο) και ο Πέρι έκανε το 57-52 στο 30΄.

Στο 34΄ η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (72-59), το άγχος έφυγε, ο Μέικον «ζωγράφιζε» στις συνεργασίες του με τον Παπαγιάννη και κάπως έτσι στο παιχνίδι μπήκε και ο 15χρονος Νεοκλής Αβδάλας, που πρόλαβε να σκοράρει, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα στα τελικό 82-67.

Μάλιστα, έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση, κάνοντας ντεμπούτο σε ηλικία 15 ετών, 10 μηνών και 6 ημερών.

Ο Κασελάκης σημείωσε ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Ευρωλίγκα (17π. με 4/4τρ.), ενώ οι Μέικον (20π., 11ασ.), Παπαγιάννης (14π., 10ρ.) ολοκλήρωναν το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ και πολύ καλός στην επίθεση ήταν και ο Σαντ Ρος (16π.).