Πέμπτη, 25 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΝίκη σε «νεκρό χρόνο» για το Περιστέρι, πρώτη επιτυχία για Ηρακλή

Νίκη σε «νεκρό χρόνο» για το Περιστέρι, πρώτη επιτυχία για Ηρακλή

Σε «νεκρό χρόνο» κρίθηκε η αναμέτρηση στο PAOK Sports Arena, με το Περιστέρι να νικά τον ΠΑΟΚ με 87-86 για την 5η αγωνιστική της Basket League χάρη σε τρίποντο του Έρικ Μακ Κρι στο φινάλε, κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα μόλις 4” πριν από το τέλος.

Στο 2-2 ανέβηκε πλέον το Περιστέρι που παραμένει αήττητο εκτός έδρας, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 1-3.

Σε μία αναμέτρηση με πολλές ανατροπές και μεγάλα σερί και από τις δύο ομάδες το φινάλε ήταν ανάλογο, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια δύο φορές μέσα στα τελευταία τέσσερα δευτερόλεπτα.

Οι φιλοξενούμενοι, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά κάλυψαν τη διαφορά με σερί 15-0, είδαν τους Πέτεγουεϊ και Χρυσικόπουλο να τελειώνουν το παιχνίδι με 15 πόντους και τον Μακ Κρι να συμπληρώνει άλλους 12.

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ  ο παρολίγον ήρωας Λοβ είχε 27 πόντους με 5 τρίποντα και ακολούθησαν οι Τζόουνς με 18 πόντους και Γιάνκοβιτς με 16.

Η κυριαρχία του Ηρακλή στην τελευταία περίοδο είχε ως αποτέλεσμα να επικρατήσει της Λάρισας με 70-55 στο κλειστό της Νεάπολης και να πάρει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ντάγκλας με 22 πόντους (9 ριμπάουντ) και ο Αγραβάνης με 13 ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Από τη Λάρισα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζάρας με 11 πόντους.