Πέμπτη, 28 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΝίκη μετ΄ ανατροπής για την Τότεναμ

Νίκη μετ΄ ανατροπής για την Τότεναμ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Τότεναμ κατάφερε τελικά να κάμψει την αντίσταση της Λιντς, την οποία νίκησε 2-1 στο Λονδίνο στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 44΄ με τον Τζέιμς ενώ οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με τέρματα των Χόιμπεργκ (58΄) και Ρεγκιλόν (69΄).

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε την Έβερτον στο «Έτιχαντ» χωρίς να έχει διαθέσιμους δύο βασικότατους παίκτες της, τον Κέβιν Μπράιν και τον Τζακ Γκρίλις.

Και λοιπόν; Η σούπερ ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, που δεν βασίζεται στα πρόσωπα, νίκησε εύκολα με 3-0 τα «ζαχαρωτά», προσπέρασε τη Λίβερπουκ και μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Το σκορ άνοιξε λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44΄) ο Στέρλινγκ. Ο Ρόντρι διπλασίασε στις αρχές της επανάληψης (55΄) και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μπερνάντο Σίλβα στο 86ο λεπτό.