Παρασκευή, 19 Απριλίου,2024

ΑρχικήΕπικαιρότηταΝίκη με Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός επί της Λαμίας

Νίκη με Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός επί της Λαμίας

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε 1-0 της Λαμίας στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», σε αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ο Μαροκινός φορ μπορεί να έχασε πέναλτι στο 19’, αλλά τρία λεπτά αργότερα πέτυχε το μοναδικό γκολ, νικώντας τον εντυπωσιακό Μπόγιαν Σαράνοφ που κράτησε, με τις αποκρούσεις του, χαμηλά το δείκτη του σκορ.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Ευστάθιος Γκορτσίλας υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Αγκιμπού Καμαρά από τον Σάββα Γκέντσογλου στο 17′ -παράβαση η οποία «επικυρώθηκε» από το VAR. Ο Ελ-Αραμπί ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά ο Σαράνοφ απέκρουσε.

Έκανε το ίδιο και λίγο αργότερα, σε προσπάθειες των Καμαρά και Μπουχαλάκη.

Η Λαμία είχε τη δική της σπουδαία ευκαιρία, με τον Τόμας Βατσλίκ να αποκρούει δυνατό σουτ του Αραμπούλι στο 21’. Στο επόμενο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Ελ-Αραμπί πέτυχε το 1-0.

Στο 25’ ο τερματοφύλακας της Λαμίας σταμάτησε και τον Ρόνι Λόπες ενώ οι προσπάθειες των Ελ Αραμπί (28’), Καμαρά (30’) και Λόπες (39’) δε βρήκαν στόχο, με το σκορ να μην αλλάζει ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Αρκετά διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Ναι μεν ο Σαράνοφ είπε «όχι» στον Γιώργο Μασούρα που πραγματοποίησε εντυπωσιακή ενέργεια στο 48’, από εκεί και μετά, όμως, ο ρυθμός έπεσε κι οι ευκαιρίες έλειψαν.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου πήραν μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο «καθαρή» ευκαιρία δε δημιούργησαν. Αντίθετα, στο 82’, ο Σαράνοφ ήταν αυτός που και πάλι είχε απάντηση στην προσπάθεια του Τικίνιο, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος, για τη 10η συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μπουχαλάκης (57’ Καμαρά Μ.), Εμβιλά, Λόπες (76’ Ονιεκούρου), Ελ-Αραμπί (76’ Τικίνιο), Παπασταθόπουλος, Μασούρας (57’ Ροντρίγκες), Καμαρά Α. (90’+1’ Μπα Ο.), Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (85’ Τσούκαλος), Γκέντσογλου, Ελευθεριάδης (67’ Μανουσάκης), Νούνιες (67’ Ταϊρόν), Ρόμανιτς, Αραμπούλι.