Πέμπτη, 9 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΝίκη με ανατροπή και κορυφή για την Έβερτον

Νίκη με ανατροπή και κορυφή για την Έβερτον

Η Έβερτον του Ράφα Μπενίτεθ συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στη φετινή Premier League μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Τα «ζαχαρωτά» υποδέχτηκαν απόψε στο «Γκούντισον Παρκ» την Μπέρνλι στην τελευταία συνάντηση της 4ης αγωνιστικής, νίκησαν 3-1 με ανατροπή και ισοβαθμούν στην πρώτη θέση (10β.) με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Τσέλσι και Λίβερπουλ.

Τα πάντα σε αυτό τον αγώνα έγιναν στο β΄ ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να «παγώνουν» τους φίλους της Έβερτον όταν πήραν προβάδισμα με τον Μπεν Μι στο 54ο λεπτό.

Ένα προβάδισμα όμως που δεν κατάφεραν να διατηρήσουν πάνω από έξι λεπτά, καθώς στο 60΄ ο Μάικλ Κιν ισοφάρισε κι έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή με τον Άντρος Τάουνσεντ στο 65΄ και δύο λεπτά αργότερα ο Ντεμαράι Γκρέι ολοκλήρωσε ένα «πυρηνικό» επτάλεπτο για τους «κυανόλευκους», που τους απέφερε τρία γκολ.

Η Μπέρνλι, με μία ισοπαλία και τρεις ήττες έως τώρα, είναι προτελευταία.