Σάββατο, 20 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΝέο άλμα για Βόλο, 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Νέο άλμα για Βόλο, 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Νέα νίκη για τον Βόλο, η δεύτερη μέσα στο 2022 για τους Θεσσαλούς μετά από εκείνη με τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα της Μαγνησίας επιβλήθηκε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Πανθεσσαλικό στάδιο, σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έφτασε στους 21 βαθμούς κι απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παραμένει ουραγός.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, καθώς ο Φαν Βέερτ έπιασε την κεφαλιά και ο Βέρχουλστ απέκρουσε.

Στο 20΄ ο διαιτητής Γκορτσίλας υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Βόλου, ωστόσο μετά την εξέταση της φάσης από το VAR καταλογίστηκε οφσάιντ των γηπεδούχων.

Τελικά τρία λεπτά αργότερα (23΄) ο Βόλος άνοιξε το σκορ, όταν ο Φαν Βέερτ έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μικρή περιοχή από ασίστ του Φεράρι και με κοντινό πλασέ έφτασε τα 11 γκολ στη Σούπερ Λίγκα.

Στο β΄ ημίχρονο και με τις αλλαγές του Γκρότε οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν για το γκολ και λίγο έλειψε να το πετύχουν στο 74΄, όταν ο Κότνικ διόρθωσε δικό του λάθος και πρόλαβε να στερήσει το γκολ από τον Σλίβκα.

Ο Πουρίτα προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Απόλλωνα στο 78΄ χωρίς να τα καταφέρει και το 1-0 έμεινε έμεινε ως τη λήξη, σηματοδοτώντας την επιστροφή του Βόλου στις νίκες μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης.