Κυριακή, 28 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΜπασκετική «αυτοκτονία» και ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Μακάμπι

Μπασκετική «αυτοκτονία» και ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Μακάμπι

Την τρίτη του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός(1-3) που ηττήθηκε από την Μακάμπι στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 86-81 και ενώ κρατούσε την νίκη στα χέρια του 4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας αλλά δέχθηκε καλάθι από φόλοου σε χαμένη βολή των φιλοξενούμενων!

Στη πρώτη περίοδο και μετά το πρώτο πεντάλεπτο που οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ο Παναθηναϊκός ”μπλόκαρε”, ήταν πολύ άστοχος ενώ η Μακάμπι βρήκε λύσεις επιθετικά και στο 10′ ήταν μπροστά με 20-15. Όπως στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι… αποσυνδέθηκαν στο δεύτερο πεντάλεπτο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει η ομάδα από το Ισραήλ στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +15, 39-24, με το σύνολο του Αταμάν να σκοράρει μόλις εννιά πόντους σε όλη την περίοδο.

Στη τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά αλλά αμυντικά δεν ήταν εξίσου καλός, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην μειωθεί αρχικά και να αρχίσει να πέφτει από το 25′ και έπειτα(38-47). Οι ”πράσινοι” συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να του δώσουν χαρακτήρα ντέρμπι.

Βρίσκοντας μεγάλα σουτ, κυρίως από τον Βιλντόζα και βελτιώνοντας την άμυνα του, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος(67-66) και κρατούσε την νίκη στα χέρια του, συνεχίζοντας να έχει πολύ καλή εικόνα. Μια αδράνεια, όμως, 4” πριν το φινάλε, έστειλε το ματς στην παράταση(72-72) με τον Νίμπο να πετυχαίνει το κρίσιμο καλάθι για την Μακάμπι με φόλουυ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Κάτας μπήκε πιο δυνατά και πέρασε μπροστά στο σκορ με 78-73 στο 42′. O Παναθηναϊκός ισορρόπησε και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με το σκορ στο 79-82, ο Σλούκας κέρδισε τρεις βολές, έχοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Αστόχησε, όμως, στην μία, η Μακάμπι ήταν εύστοχη και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 86-81.

O Κόλσον με 21 πόντους, ο Μπράουν με double-bouble(12 πόντοι, 12 ασίστ) και ο Ντιμπαρτολομέο με 15 πόντους ξεχώρισαν για τoυς νικητές.

Kορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Βιλντόζα με 15 πόντους ενώ τον ακολούθησαν ο Γκριγκόνις με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μήτογλου με 11 και ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 10 πόντους και 3 μπλοκ.

Tα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72, 81-86.