Τετάρτη, 24 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΜε το... δεξί στο Σινσινάτι ο Τσιτσιπάς

Με το… δεξί στο Σινσινάτι ο Τσιτσιπάς

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 2-0 του Σεμπάστιαν Κόρντα μετά από 100 λεπτά αγώνα, στην πρεμιέρα του στο τουρνουά του Σινσινάτι και να προκριθεί στους «16» της διοργάνωσης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον Αμερικανό στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 7-6 (5) κι από κει και πέρα δεν είχε κανένα πρόβλημα στο δεύτερο, όπου με 6-3 έκανε το 2-0 και συνεχίζει.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά στην φάση των «16» του τουρνουά θα είναι ο Ιταλός, Λορέντσο Σονέγκο, ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Αμερικανού, Τόμι Πολ, με 2-0 (7-6(9), 6-2).

Τα σημεία που «σημάδεψαν» τον αγώνα κι έφεραν τη νίκη στο νο3 της παγκόσμιας κατάταξης ήταν το το εξαιρετικό passing-shot στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ, καθώς και το άλλο το εμφατικό μπρέικ στο δεύτερο όπου από 40-15 που βρέθηκε πίσω στο game κατάφερε να το κλείσει υπέρ του, γεγονός που έφερε την απογοήτευση στο παιχνίδι του Κόρντα.