Κυριακή, 28 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΜε θρίαμβο στους ομίλους του Conference League ο ΠΑΟΚ

Με θρίαμβο στους ομίλους του Conference League ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε θριαμβευτικά στους ομίλους του UEFA Europa Conference και θα βρεθεί στην αυριανή κλήρωση, αφού μετά το 2-1 στο Εδιμβούργο συνέτριψε με 4-0 στην Τούμπα τη Χαρτς.

Ο Βιεϊρίνια ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, με το δυνατό σουτ του να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κλαρκ στο 13΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Τάισον εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά, η μπάλα πέρασε κάτω από πολλά και ξεγέλασε τον Κλαρκ.

Επτά λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τελειώνοντας ουσιαστικά με την πρόκριση, όταν από ενέργεια του Κωνσταντέλια ο Σβαμπ βρήκε τον Τόμας κι εκείνος με ωραίο γυριστό σουτ έγραψε το 2-0 στο 20΄.

Η Χαρτς προσπάθησε να μειώσει στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου αλλά στο γκολ έφτασαν ξανά οι παίκτες του Λουτσέσκου: στο 57΄ από το βολέ του Κοτάρσκι η μπάλα έφτασε στον Ζίβκοβιτς, που βρήκε τον Κωνσταντέλια και ο νεαρός με διπλή προσπάθεια έκανε το 3-0.

Το… πάρτι στην Τούμπα είχε όμως και συνέχεια, καθώς με μια εξαιρετική αντεπίθεση στο 71΄ ο Τάισον πήρε την κάθετη πάσα του Τόμας και πλάσαρε για το τελικό 4-0.