Πέμπτη, 2 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΜε νίκη ξεκίνησε η εποχή Τσάβι στην Μπαρτσελόνα

Με νίκη ξεκίνησε η εποχή Τσάβι στην Μπαρτσελόνα

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Τσάβι Ερνάντεθ στον πάγκο της Μπαρτσελόνα, στην επιστροφή του θρύλου των «μπλαουγκράνα» στην πόλη του ύστερα από 6,5 χρόνια.

Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν 1-0 στο «Καμπ Νου» της Εσπανιόλ στο ντέρμπι της Βαρκελώνης κι έφτασαν στους 20 βαθμούς, ελπίζοντας σε καλύτερες ημέρες και σε κάλυψη του χαμένου εδάφους από τις πρώτες θέσεις.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα, όπου μέτρησε δύο ήττες κι άλλες τόσες ισοπαλίες, ήταν όμως και πολύ τυχερή καθώς στο β΄ ημίχρονο η Εσπανιόλ είχε δύο δοκάρια κι άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες.

Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους σημείωσε από τα 11 βήματα ο Μέμφις Ντεπάι στο 48ο λεπτό, με τον ίδιο να το έχει κερδίσει κιόλας.

Αναλυτικά:

• Λεβάντε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0
  • Θέλτα-Βιγιαρεάλ 1-1 (73΄ Μέντεζ – 27΄ Α. Μορένο)
  • Σεβίλη-Αλαβές 2-2 (38΄ Οκάμπος, 90΄+2 Ράκιτιτς – 5΄ Λαγουάρδια, 45΄+1 πεν. Χοσέλου)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης-Οσασούνα 1-0 (87΄ Φελίπε)
  • Μπαρτσελόνα-Εσπανιόλ 1-0 (48΄ πεν. Ντεπάι)