Σάββατο, 20 Απριλίου,2024

ΑρχικήΕπικαιρότηταΛαύριο – Ολυμπιακός 72-108: Περίπατος για τους «ερυθρόλευκους»

Λαύριο – Ολυμπιακός 72-108: Περίπατος για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στο Λαύριο και πήρε εύκολα τη νίκη με 108-72. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν «τρομακτικοί» και δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. «Μαγική» εμφάνιση από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (22 πόντοι με 5 τρίποντα).

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες και των δύο ομάδων έδωσαν βαρύτητα στο επιθετικό κομμάτι. Αποτέλεσμα αυτού ήταν στο πρώτο πεντάλεπτο να έχουν σημειωθεί 29 πόντους. Ο Ολυμπιακός σ΄αυτό το διάστημα είχε τα ηνία του σκορ, καθώς ήταν μπροστά με 16-13.

Το Λαύριο συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και μάλιστα πέρασε μπροστά στο σκορ με σερί 4-0 (17-16). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ και ξύπνησε τους παίκτες του. Οι «ερυθρόλευκοι» στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 7 πόντων (22-29).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στη δεύτερη περίοδο. Ο Κώστας Σλούκας μπήκε στο παρκέ και με πέντε γρήγορους πόντους έδωσε διψήφιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό (24-34). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και κρατούσαν σχετικά εύκολα διψήφιες διαφορές.

Το Λαύριο έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Κακλαμανάκη και τον Λιούις πλησίασε στους 9 (34-43). Ο Γιώργος Πρίντεζης, όμως, ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψε να μειωθεί το σκορ. Με συνεχόμενους πόντους κράτησε τα ηνία για τον Ολυμπιακό και οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 49-38 υπέρ τους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με πατημένο το γκάζι στο δεύτερο μέρος. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και γρήγορα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (44-64). Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι. Η ομάδα του Πειραιά ήταν πραγματικά τρομακτική, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Λαύριο και πήρε διαφορά 37 πόντων (51-88).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και πέτυχε σ΄ακόμη ένα παιχνίδι στην Ελλάδα 100 πόντους. Ο Χρήστος Σερέλης έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του και έδωσε την ευκαιρία σε παιδιά όπως ο Πηλάβιος και ο Βουλγαρόπουλος να παίξουν.

Όσον αφορά το ματς, ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι. Συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς και πήρε τελικά τη νίκη με 108-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108