Τρίτη, 7 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΛάμψη Σιμάνσκι και η Πολωνία διέκοψε το απόλυτο της Αγγλίας

Λάμψη Σιμάνσκι και η Πολωνία διέκοψε το απόλυτο της Αγγλίας

Ο Πολωνός διεθνής άσος της ΑΕΚ Ντάμιεν Σιμάνσκι «σημάδεψε» το ντέρμπι του 9ου ομίλου ανάμεσα σε Πολωνία και Αγγλία, καθώς πέρασε αλλαγή στο 68΄ και στις καθυστερήσεις έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των «τριών λιονταριών» για το τελικό 1-1.

Η Πολωνία απέφυγε τη δεύτερη ήττα στον όμιλο αλλά έμεινε στην τρίτηθέση, ένα βαθμό πίσωω από την δεύτερη Αλβανία που νίκησε με 5-0 το Σαν Μαρίνο.

Ιταλία, Γερμανία και Βέλγιο βρίσκονται ακόμη πιο κοντά στο Κατάρ μετά τους αγώνες της Τετάρτης (8/9) και τις νίκες τους, όπως άλλωστε και η Αγγλία παρά την πρώτη απώλεια βαθμών που κατέγραψε μένοντας στο 1-1 με την Πολωνία.

Η Ιταλία σκόραρε 4 γκολ από το ημίχρονο απέναντι στους Λιθουανούς (τελικό 5-0) και διεύρυνε το αήττητο σερί της για 37ο παιχνίδι, αυξάνοντας κι άλλο το βαθμό δυσκολίας για την ομάδα που θα προσπθήσει να την εκθρονίσει από το πολύ μεγάλο αυτό ρεκόρ, πρωτοφανές στα χρονικά του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Με το 19ο γκολ σε 29 συμμετοχές με την Γερμανία ο Γκνάμπρι άνοιξε το δρόμο για το 4-0 της «μάντσαφτ» στην Ισλανδία, ενώ πέμπτη νίκη σημείωσε και το Βέλγιο, δύσκολη αυτή τη φορά με 1-0 στη Λευκορωσία.

Στον όμιλο της Εθνικής, τέλος, η Ισπανία πέρασε από την Πρίστινα στο «ρελαντί» με 2-0 επί του Κόσοβου και με 4 νίκες σε 6 αγώνες και 13 βαθμούς προηγείται, έχοντας δύο αγώνες πεςρισσότερους από τη Σουηδία.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

1ος όμιλος

• Αζερμπαϊτζάν-Πορτογαλία 0-3 (26΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 31΄ Αντρέ Σίλβα, 70΄ Ζότα)
  • Ιρλανδία-Σερβία 1-1 (87΄ αυτ.  Μιλένκοβιτς – 21΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)
  • Ρεπό: Λουξεμβούργο

2ος όμιλος

• Ελλάδα-Σουηδία 2-1 (62΄ Μπακασέτας, 74΄ Παυλίδης – 80΄ Κουάισον)
  • Κόσοβο-Ισπανία 0-2 (32΄ Φορνάλς, 90΄ Τόρες)
  • Ρεπό: Γεωργία

3ος όμιλος

• Ιταλία-Λιθουανία 5-0 (11΄, 29΄ Κεν, 14΄ αυτ. Ούτκους, 24΄ Ρασπαντόρι, 54΄ Ντι Λορέντσο)

9ος όμιλος

• Αλβανία-Σαν Μαρίνο  5-0 (32΄ Μανάι, 58΄ Λάτσι, 61΄ Μπρόια, 68΄ Χισάι, 80΄ Ουζούνι)
  • Ουγγαρία-Ανδόρα 2-1 (9΄ Σάλαϊ, 18΄ Μπότκα – 82΄ Λοβέρα)
  • Πολωνία-Αγγλία 1-1 (90΄+2 Σιμάνσκι – 72΄ Κέιν)