Πέμπτη, 28 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικά«Καρέ» (4-0) ο Παναθηναϊκός με τον Απόλλωνα Σμύρνης

«Καρέ» (4-0) ο Παναθηναϊκός με τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο φετινό πρωτάθλημα, συντρίβοντας με 4-0 στην πρεμιέρα τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν ο νεοφερμένος Ματέους Βιτάλ κι εκτελεστής ο Καρλίτος Λόπεθ, σκόρερ δύο τερμάτων.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε προσπαθώντας να βρει σωστές συνεργασίες στο γήπεδο. Στο 26΄ είχε δύο δοκάρια σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων.

Αρχικά το σουτ του Ρούμπεν κόντραρε στον Κάστρο, πήρε περίεργη τροχιά και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βέρχουλστ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λούντκβιστ έκανε εντυπωσιακή κίνηση από τα αριστερά κι έβγαλε σέντρα προς τον Αϊτόρ ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλων απέκρουσε με την μπάλα να χτυπάει ξανά στο οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται σε κόρνερ.

Στο 30΄ όμως άνοιξε το σκορ, όταν από έξοχη ενέργεια και σουτ του Βιτάλ ο Βέρχουλστ έδιωξε ασταθώς και ο επερχόμενος Μαουρίσιο έκανε από κοντά το 1-0 για τους «πράσινους».

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι διπλασίασαν, όταν πάλι ο Βιτάλ άδειασε δύο αντιπάλους κι έδωσε στον Χουάνκαρ, ο οποίος έδωσε στον Καρλίτος που «έσκαψε» την μπάλα για το 2-0.

Ο Απόλλων ξεκίνησε λίγο πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49΄ έφτασε κοντά στο γκολ όταν από μπαλιά του Ντομίνγκες, ο Ντάουντα μπήκε στην περιοχή, κατέβασε ωραία την μπάλα αλλά πλάσαρε πολύ άστοχα από καλή θέση.

Στο 54΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Φατιόν με δεύτερη κίτρινη, ενώ στο 62’ οι «κυανόλευκοι» πλησίασαν ξανά κοντά στο γκολ, όμως ο Διούδης απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά-ψαράκι του Παμλίδη.

Στο 73΄ ο Βιτάλ βρήκε στο σωστό τάιμινγκ τον Καρλίτος, ο οποίος έφυγε στο τετ-α-τετ, προσπέρασε και τον τερματοφύλακα κι έκανε από κοντά το 3-0.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 83΄ ο Αλεξανδρόπουλος με το πρώτο γκολ της επαγγελματικής καριέρας του: πήρε την μπάλα λίγο κάτω απ’ τη μεσαία γραμμή, «ζύγισε» το πόδι του και με σουτ από τα 30 μέτρα έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Βέρχουλστ.

Την τελευταία ευκαιρία του αγώνα την είχε ο Απόλλωνας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από σέντρα του Τουτουαρίμα, ο Νίκος Ιωαννίδης έπιασε δυνατή κεφαλιά που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.