Παρασκευή, 26 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΚανένα πρόβλημα με Απόλλωνα Πάτρας για τον Ολυμπιακό

Κανένα πρόβλημα με Απόλλωνα Πάτρας για τον Ολυμπιακό

Την όγδοη φετινή νίκη στην Stoiximan Basket League σημείωσε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 98-78 στο ΣΕΦ του Απόλλωνα Πάτρας για τη 10η αγωνιστική και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-1, ενώ η ομάδα της Πάτρας έχει πλέον 4-5 και βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Χάρη στην αποτελεσματική άμυνα, η ομάδα του Πειραιά βρήκε γρήγορα ρυθμό, έκλεψε μπάλες και βγήκε σε αιφνιδιασμούς για το 17-7 και εν συνεχεία το 26-13, στο 10ο λεπτό. Η περιφέρεια του Ολυμπιακού είχε πάρει «φωτιά» στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να πετυχαίνει το ένα τρίποντο μετά το άλλο.

Οι Πελοποννήσιοι προσπαθούσαν με τους Τόμας και Ντέιβις να μη χάσουν επαφή με τον αντίπαλό τους, αλλά αυτό αποδείχτηκε αδύνατο, αφού δέχτηκαν 51 πόντους στο α΄ μέρος, 51-38 (σκορ πρώτου 20αλέπτου).

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε στην τρίτη περίοδο, ο Απόλλωνας μείωσε της διαφορά στο -11, αλλά ήταν η σειρά του Σακίελ ΜακΚίσικ να δοκιμάσει την… ευστοχία του, με τον Αμερικανό να αποδεικνύεται… ασταμάτητος και το +15 στο 30ο λεπτό υπέρ των γηπεδούχων (76-61) αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο.

Ο Σακίλ Μακ Κίσικ με 22 πόντους ηγήθηκε στη νίκη του Ολυμπιακού, ενώ καλή απόδοση είχαν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13π.), Λίβιο Ζαν Σαρλ (10π., 7 ριμπ.) και Κώστας Σλούκας 10π., 6 ασ.), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει σκορ απ’ όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε.

Για τον Απόλλωνα, που φάνηκε ανταγωνιστικός, για τρία δεκάλεπτα ο Γιώργος Τσαλμπούρης τελείωσε με 18 πόντους, ο Ντεζόν Ντέιβις είχε 17π. και ο Ορλάντο Κόουλμαν 14π.