Πέμπτη, 2 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΚαλύτερος ο Ατρόμητος αλλά πήρε βαθμό ο ΠΑΣ Γιάννινα

Καλύτερος ο Ατρόμητος αλλά πήρε βαθμό ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ούτε σήμερα κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα ο Ατρόμητος, παρότι έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στις πέντε πρώτες αγωνιστικές της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων, με τον Γιώργο Παράσχο να την κοουτσάρει για 100ό παιχνίδι στην καριέρα του, έμειμε στο 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, με την ομάδα της Ηπείρου να διατηρεί το αήττητο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους ανοίγοντας το σκορ νωρίς, με τον Κλωναρίδη να σκοράρει στο 6ο λεπτό και να σημειώνει το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα του Ατρόμητου.

Αυτό συνέβη λόγω της πίεσης που ασκούσαν ψηλά οι γηπεδούχοι και ανάγκασαν τον Πίρσον σε κακό γύρισμα της μπάλας, με τον Έλληνα επιθετικό να κλέβει και να νικά τον Λοντίγκιν.

Στο 15΄ ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να νικά τον Λοντίγκιν, ενώ το ίδιο έκανε στο 31΄ ο Πίριτς, στο τετ α τετ με τον Περέα.

Στο 53΄ ο Περέα έχασε νέα ευκαιρία καθώς δεν κατάφερε να πλασάρει από καλή θέση και στο επόμενο λεπτό ο Λοντίγκιν απέκρουσε με τα πόδια σουτ του Κλωναρίδη, ενώ στο 70΄ ο διεθνής (με τη Ρωσία) τερματοφύλακας είχε νέα μεγάλη επέμβαση, σε κεφαλιά του Κλωναρίδη.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πίριτς σταμάτησε το σουτ του Μπρέμερ, αλλά στο 88΄ ο Μίνα βρήκε τον Μορέιρα στο στο δεύτερο δοκάρι κι εκείνος με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο βοηθός είχε υψώσει τη σημαία για κόρνερ, αλλά ο διαιτητής Τζοβάρας με την υπόδειξη του VAR κατακύρωσε το γκολ για την ομάδα της Ηπείρου.