Πέμπτη, 28 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΚαλπάζουν Ίντερ και Αταλάντα

Καλπάζουν Ίντερ και Αταλάντα

Ίντερ και Αταλάντα συνέχισαν με νέες νίκες την πορεία τους στο καμπιονάτο, στο πλαίσιο της -εμβόλιμης- 5ης αγωνιστικής στην Ιταλία.

Οι «νερατζούρι» μάλιστα χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή στο δύσκολο «Αρτέμιο Φράνκι» για να φτάσουν στη νίκη με 3-1 (52΄ Νταρμιάν, 55΄ Τζέκο, 87΄ Πέρισιτς – 23΄ Σοτίλ ) απέναντι στη Φιορεντίνα (1-3) και το έπραξαν σε ένα δίλεπτο μετατρέποντας το 0-1 σε 2-1, χαρακτηριστικό της εμπειρίας και της ποιότητάς τους.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, που παραμένει αήττητη, προσπέρασε ένα βαθμό τη Νάπολι κι ανέβηκε στην πρώτη θέση, έχοντας παιχνίδι περισσότερο από τους απόλυτους «παρτενοπέι», που παίζουν την Πέμπτη στη Γένοβα με τη Σαμπντόρια.

Οι γηπεδούχοι «βιόλα» τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γκονζάλες στο 79΄, με δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό!

Στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα συνέχισε την ανοδική πορεία της καταβάλλοντας την αντίσταση της Σασουόλο επίσης με 2-1 (3΄ Γκόσενς, 37΄ Τζαπακόστα – 44΄ Μπεράρντι) και κάνοντας βαθμολογικό άλμα προς τις πρώτες θέσεις.

Για την ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι η αποψινή ήταν η τρίτη νίκη σε πέντε αγώνες (μία ήττα, μία ισοπαλία) και έστειλε τους «μπεργκαμάσκι» στους 10 βαθμούς και στο γκρουπ των πρωτοπόρων, επίσης.

Νωρίτερα, συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το εναρκτήριο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Serie A, με την Τζένοα να παίρνει το βαθμό στο «Ρενάτο Νταλ΄ Άρα» απέναντι στην Μπολόνια χάρις στο 2-2 (49΄ Χίκεϊ, 85΄ πεν. Αρναούτοβιτς – 55΄ Ντέστρο, 89΄ πεν. Κρισίτο) στο 89ο λεπτό, με πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει δύο φορές το προβάδισμα, όμως οι «ροσομπλού» της Γένοβας είχαν ισάριθμες «απαντήσεις», πρώτα με τον Ντέστρο και στο φινάλε με τον Κρισίτο.