Πέμπτη, 18 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΚακή η Εθνική, έχασε (0-1) στο Μαυροβούνιο

Κακή η Εθνική, έχασε (0-1) στο Μαυροβούνιο

Αγνώριστη επί τα χείρω σε σχέση με τον αγώνα στο Βουκουρέστι την περασμένη Παρασκευή, η Εθνική ομάδα εμφάνισε το κακό πρόσωπό της και ηττήθηκε με 0-1 στην Ποντγκόριτσα από το Μαυροβούνιο, στο δεύτερο κατά σειρά φιλικό αγώνα της.

Οι γηπεδούχοι ανάγκαζαν τους διεθνείς σε εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις, με το κακό τερέν να παίζει επίσης το ρόλο του σε αυτό.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι μοναδικές καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο να ανήκουν στους Βαλκάνιους, με τον Βλαχοδήμο να επεμβαίνει αποτελεσματικά στο δίλεπτο 30΄-31΄, αρχικά σε φάουλ του Γιόβετιτς κι εν συνεχεία σε δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Βούγιατσιτς.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με το Μαυροβούνιο να ανοίγει το σκορ στο 59΄, όταν ο Εράκοβιτς έβγαλε τον Όσμαγιτς τετ α τετ με τον Βλαχοδήμο, κι εκείνος πλάσαρε σωστά.

Η Εθνική είχε την πρώτη ευκαιρία της μόλις στο 67ο λεπτό, με την κεφαλιά-ψαράκι του Γιακουμάκη να φεύγει άουτ, ενώ απειλήθηκε με δεύτερο γκολ στο 69΄.

Στο σημείο εκείνο ο Σίπτσιτς σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο εξαιρετικός Βλαχοδήμο απέκρουσε εκπληκτικά, στην τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού.