Σάββατο, 20 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΉττα για Λαύριο στη Μάλαγα για το BCL

Ήττα για Λαύριο στη Μάλαγα για το BCL

Το Λαύριο έχασε στη Μάλαγα με 86-70 από την Ουνικάχα, για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα του στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί έγραψαν το «δύο στα δύο».

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ουσιαστικά έχασε το ματς στη δεύτερη περίοδο, όταν «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα και δέχθηκε επιμέρους σκορ 25-15, με το οποίο η Ουνικάχα εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (45-35 στο 20΄).

Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας στροφές στην επίθεση, αλλά με την άμυνα σε… καταστολή δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ.

Πρώτος σκόρερ του Λαυρίου ήταν ο Τάισον Κάρτερ με 21 πόντους, ενώ από την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη κορυφαίος υπήρξε ο Μπριθουέλα με 16.