Σάββατο, 20 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΗ Σίτι διέσυρε την Άρσεναλ στο «Έτιχαντ» με 5-0

Η Σίτι διέσυρε την Άρσεναλ στο «Έτιχαντ» με 5-0

Με εμφάνιση… πρωταθλήτριας, η Μάντεστερ Σίτι διέλυσε με 5-0 την Άρσεναλ στο Έτιχαντ, στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Premier League.

Το μέλλον του Μικέλ Αρτέτα στον πάγκο της ομάδας του βόρειου Λονδίνου είναι, πλέον, εξαιρετικά επισφαλές. Οι «κανονιέρηδες» ήταν… προβληματικοί σε όλες τις γραμμές τους κι απογοήτευσαν τους οπαδούς τους, οι οποίοι από το πρώτο κιόλας μέρος άρχισαν ν΄ αποχωρούν από τις εξέδρες βλέποντας την ομάδα τους να είχε δεχτεί, ήδη, τρία γκολ!

Μόλις στο 7΄ ο Γκουντογκάν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ δεν πέρασαν παρά μόνο λίγα λεπτά για να έρθει το 2-0 μετά το λάθος του Σοάρες και τον Φεράν Τόρες από κοντά να μην αστοχεί.

Η κατάσταση… ξέφυγε για τους φιλοξενούμενους στο 36΄. Ο Τσάκα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, λόγω του επικίνδυνου μαρκαρίσματος πάνω στον Κανσέλο και η Άρσεναλ από το σημείο εκείνο και μετά «παρέδωσε τα όπλα».

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο το δείκτη του σκορ στο 43΄ με τον Ζεσούς να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γκουαρντιόλα περιόρισαν σε παθητικό ρόλο την Άρσεναλ.

Στο 53ο λεπτό ο Ρόδρι με ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 84΄ με τον Φεράν Τόρες να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ μετά από σέντρα του Μαχρέζ, για το τελικό 5-0.