Δευτέρα, 6 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΗ Ρεάλ υποτάχθηκε στο νόμο του ΣΕΦ

Η Ρεάλ υποτάχθηκε στο νόμο του ΣΕΦ

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στην εκκίνηση της φετινής Ευρωλίγκας, καθώς μέσα σε δύο εβδομάδες «καθάρισε» ισάριθμες ισπανικές ομάδες στο ΣΕΦ για το «2Χ2».

Κι αν η ευρύτατη νίκη (75-50) επί της Μπασκόνια ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενη, η επιτυχία επί της Ρεάλ, με 74-68, συνιστά αληθινό επίτευγμα απέναντι σε μια ομάδα με τρομερό βάθος, την οποία ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε χαρακτηρίσει μόλις χθες την πιο δύσκολη της Ευρώπης.

Με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο στο πρώτο ημίχρονο (35-36), η Ρεάλ ξεκίνησε με ζεστό τον Ταβάρες στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με (με γκολ-φάουλ του ψηλού της) 43-48.

Ο Βεζένκοφ όμως ξεσήκωσε το κοινό στο ΣΕΦ, καθώς «υπέγραψε» το 6-0 σερί του Ολυμπιακού, χάρη στο οποίο η ομάδα του προσπέρασε με 49-48. Στο 49-50 του Γιαμπουσέλε απάντησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (54-52) με 5 σερί δικούς του πόντους, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη να ευστοχούν από μακριά και τον Μάρτιν να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση οι «ερυθρόλευκοι» απομακρύνθηκαν για πρώτη φορά με +8 (64-56), ενώ μετά από μία εύστοχη βολή του Μάρτιν ο Ντόρσεϊ ευστόχησε σε τρίποντο για το 68-58, στα πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Ένα λάθος του Σλούκα και το φάουλ του έστειλαν τον Ουίλιαμς-Γκος στη γραμμή των βολών (71-65), με 1:15΄΄ να απομένουν για τη λήξη. Ο Ουόκαπ, όμως ήταν άστοχος στις βολές μετά το φάουλ του Ουίλιαμς-Γκος και ο Ερτέλ έφερε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο -3 (71-68) στα 49΄΄ για το τέλος.

Ο Βεζένκοφ με δίποντο έβγαλε από τη δύσκολη θέση την ομάδα του (73-68), ο Ταβάρες ήταν άστοχος στην επόμενη επίθεση της Ρεάλ, ο Σλούκας ευστόχησε σε μία βολή μετά το φάουλ του Τέιλορ και διαμόρφωσε το τελικό 74-68.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Ρότσα (Πορτογαλία), Πάστουσιακ (Πολωνία)