Παρασκευή, 19 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΗ Γαλλία το χρυσό μετά από τελικό «θρίλερ» με την Ρωσία

Η Γαλλία το χρυσό μετά από τελικό «θρίλερ» με την Ρωσία

Θέαμα και συγκινήσεις προσέφεραν Γαλλία και Ρωσία στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ ανδρών, ο οποίος κρίθηκε στο τάι μπρέικ, με τους «τρικολόρ» να επικρατούν παίρνουν το χρυσό μετάλλιο με 3-2 επί της «αρκούδας», η οποία έφτασε κοντά σε μία ιστορική ανατροπή.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ (25-23 και 25-17, σε 57 λεπτά) κι έδειχναν ότι θα έκαναν «περίπατο» στον αγώνα, αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Οι παίκτες της Ρωσίας «ξύπνησαν», μείωσαν σε 2-1 σε 30 λεπτά (25-21) και ισοφάρισαν σε 2-2 (25-21) σε 31 λεπτά. Τα πάντα κρίθηκαν στο πέμπτο και καθοριστικό σετ, όπου οι «τρικολόρ» ήταν πιο ψύχραιμοι και ικανότεροι από τους αντιπάλους τους, φτάνοντας στη νίκη με 15-12 και στην κατάκτηση του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου μετά από 18 λεπτά.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Νγκαπέθ (21π.), ενώ με 12 τελείωσε το ματς ο Πατρί. Από τους Ρώσους ξεχώρισαν οι Κλιούκα και Μιχαϊλοφ με 20 και 18 πόντους, αντίστοιχα.

Αξίζει να επισημανθεί ότι ο πρώτος σκόρερ του τελικού, Ερβιν Νγκαπέθ, «χτυπήθηκε» από κορωνοϊό τονμ Μάιο του 2020 και μάλιστα, είχε νοσηλευθεί σε νοσοκομείο της πόλης Ταταρστάν, παραμένοντας για αρκετές ημέρες υπό ιατρική παρακολούθηση.