Κυριακή, 5 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΗ Ελβετία έστειλε στα πλέι οφ την Ιταλία, στο Κατάρ και η...

Η Ελβετία έστειλε στα πλέι οφ την Ιταλία, στο Κατάρ και η Αγγλία

Η Ελβετία του Μουράτ Γιακίν έκοψε πρώτη το νήμα στον 3ο όμιλο των προκριματικών της ευρωπαϊκής ζώνης, στέλνοντας την Ιταλία να διεκδικήσει ένα από τα τρία εισιτήρια μέσω των πλέι οφ.

Οι Ελβετοί, αν και με ελλείψεις, συνέτριψαν με 4-0 (48΄ Οκαφόρ, 57΄ Βάργκας, 72΄ Ίτεν, 90΄+1 Φρόιλερ) τη Βουλγαρία, την ώρα που η πρωταθλήτρια Ευρώπης έμενε στο 0-0 στο Μπέλφαστ απέναντι στην αδιάφορη βαθμολογικά Βόρεια Ιρλανδία.

Η «σκουάντρα ατζούρα» έχασε την ευκαιρία να τελειώσει με την πρόκριση την προηγούμενη αγωνιστική, μένοντας στο 1-1 με τους «Nati» στη Ρώμη, αφού ο Ζορζίνιο έχασε πέναλτι στο 90΄.

Εν τέλει το πλήρωσε απόψε, με τους Ελβετούς να «κλέβουν» πρωτιά και εισιτήριο για το Κατάρ με 18 βαθμούς, έναντι 16 της ομάδας του Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Άλλο ένα από τα εισιτήρια για το ταξίδι στον Κόλπο πήγε στην Αγγλία, που ήταν ανελέητη απέναντι στο δύσμοιρο Σαν Μαρίνο, το… εξαΰλωσε με το συντριπτικό 10-0, σκοράροντας έξι γκολ σε ένα ημίχρονο για πρώτη φορά μετά το Νοέμβριο του 1946 (8-2 την Ολλανδία) κι αφήνοντας δεύτερη την Πολωνία στον 9ο όμιλο.

Η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ τελείωσε με απολογισμό 8 νίκες και 2 ισοπαλίες, έχοντας κι αυτή τη φορά πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν, που πέτυχε τέσσερα γκολ σε δεκαπέντε λεπτά (27΄ πεν., 32΄, 39΄ πεν., 42΄), φτάνοντας τον Γκάρι Λίνεκερ στα 48 γκολ.

Τα υπόλοιπα τέρματα των «Τριών Λιονταριών» σημείωσαν οι Μαγκουάιρ (6΄), Φάμπρι (15΄ αυτ.), Σμιθ Ρόου (58΄) , Μινγκς (69΄), Έιμπραχαμ (78΄) και Σάκα (80΄).

Ο Κέιν έγινε ο τέταρτος Άγγλος διεθνής που σημειώνει τουλάχιστον τρία γκολ σε συνεχείς αναμετρήσεις (είχε προηγηθεί το χατ-τρικ με την Αλβανία), μετά τους Βίβιαν Γούντγουορντ (1909), Ντίξι Ντιν (1927) και Τόμι Τέιλορ (1957).

Οι Πολωνοί είχαν εξασφαλισμένη τη δεύτερη κι έτσι δεν τους πείραξε η εντός έδρας ήττα με 1-2 (62΄ Σφιντέρσκι – 38΄ Σάφερ, 80΄ Γκάρζνταγκ) από την Ουγγαρία, με τον Σφιντέρσκι του ΠΑΟΚ να βρίσκει δίχτυα, ενώ η Αλβανία έκαμψε την αντίσταση της Ανδόρας (1-0) με πέναλτι του Τσεκίτσι στο 74ο λεπτό.

Η εντελώς αδιάφορη Δανία, καθώς μαζί με τη Γερμανία ήταν οι πρώτες που προκρίθηκαν στα τελικά από την Ευρώπη, έχασε στη Σκωτία με 0-2 (36΄ Σουτάρ, 86΄ Άνταμς) γνωρίζοντας την πρώτη ήττα την τελευταία αγωνιστική των προκριματικών, ενώ οι Βρετανοί θα παίξουν, ως δεύτεροι, στα πλέι οφ.

Επίσης για τον 6ο όμιλο, το Ισραήλ νίκησε τα Νησιά Φερόε 3-2 (30΄ πεν. Νταμπούρ, 58΄ Βάισμαν, 75΄ Πέρετς – 62΄ Βαντχάμαρ, 72΄ Όλσεν) και η Αυστρία τη Μολδαβία 4-1 (4΄, 55΄ πεν. Αρναούτοβιτς, 32΄ Τρίμελ, 83΄ Λιούμπισιτς – 60΄ Νικολαέσκου).

Κατά συνέπεια, για το Κατάρ έχουν «τσεκάρει» Γερμανία, Δανία, Γαλλία, Βέλγιο, Ισπανία, Αγγλία, Σερβία, Ελβετία, Κροατία και δεν απομένει παρά το δέκατο εισιτήριο, που θα κριθεί το βράδυ της Τρίτης (16/11) και θα πάει σε μία από τις Ολλανδία, Νορβηγία ή Τουρκία, ενώ από τα πλέι οφ θα δοθούν άλλες τρεις θέσεις.